Skip to main content

Bóle głowy to powszechny problem, który może mieć różne przyczyny. W medycynie chińskiej istnieje wiele punktów akupresurowych, które mogą pomóc w złagodzeniu i leczeniu tego rodzaju dolegliwości. W zależności od lokalizacji bólu głowy i towarzyszących objawów, wykorzystuje się różne punkty akupresurowe. W tym artykule zaprezentujemy parę przykładów, które już teraz możesz wypróbować w praktyce.

Bóle głowy Yangming

Bóle czołowe związane są z nierównowagą w meridianie Yangming i organami żołądka oraz jelita grubego. Dodatkowymi objawami mogą być: wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, mdłości, wymioty, odbijanie się, pieczenie w klatce piersiowej, brak apetytu lub nadmierny apetyt, a także nieprzyjemny zapach z ust. Jelito grube 4 – LI4 jest jednym z podstawowych punktów akupresurowych stosowanych do leczenia tego typu bólów głowy.

LI4- Focks, C (2008). Atlas of Acupuncture (s.104) (red.) München: Elsevier Limited

Bóle głowy Shaoyang

Bóle skroniowe i po bokach głowy związane są z nierównowagą w kanale Shayoyang oraz organami pęcherzyka żółciowego i potrójnego ogrzewacza. Często towarzyszą im nadmierne napięcie mięśniowe, sztywność ścięgien, bóle szyi i ramion, problemy ze snem, nerwowość, dreszcze oraz zaburzenia odczuwania temperatury. Do leczenia tego rodzaju bólów głowy wykorzystuje się między innymi punkt San jiao 3 – SJ3(TB3).

TB3 – Focks, C (2008). Atlas of Acupuncture (s.369) (red.) München: Elsevier Limited

Bóle głowy Taiyang

Bóle potyliczne związane są z nierównowagą w kanale taiyang oraz organami pęcherza moczowego i jelita cienkiego. Często występują wraz ze sztywnością szyi i ramion, a także mogą pojawić się podczas przeziębienia, towarzysząc typowym objawom grypy. Punktem akupresurowym używanym do leczenia tego rodzaju bólów głowy jest Jelito Cienkie 3 – SI3.

SI3 – Focks, C (2008). Atlas of Acupuncture (s.225) (red.) München: Elsevier Limited

Bóle głowy Jueyin

Bóle szczytowe związane są z meridianem jueyin i organem wątroby. Objawami towarzyszącymi mogą być bóle i napięcia ścięgien oraz stawów, problemy związane z oczami, problemy ze snem, depresja, nerwowość i uczucie gniewu, a u kobiet również bóle i zaburzenia miesiączki. W leczeniu tego typu objawów stosuje się punkt Wątroba 3 – LIV3.

LIV3 – Focks, C (2008). Atlas of Acupuncture (s.451) (red.) München: Elsevier Limited

Podsumowanie

W medycynie chińskiej pacjenta leczy się holistycznie, a więc leczenie bólu głowy uwzględnia także inne zaburzenia czy objawy towarzyszące. Dlatego ważne jest zrozumienie całego kontekstu zdrowotnego pacjenta. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy na nasz kurs akupresury online na ból głowy/migreny oraz na kursy stacjonarne, gdzie uzyskasz szczegółowe informacje. Czekamy na uczestników, którzy są głodni wiedzy i pragną pomagać sobie i innym poprzez dotyk.

Tomasz Ryś AKUFORMA.PL