Skip to main content

Przebieg meridianu Jelita Grubego

Meridian Jelita Grubego zaczyna się na palcu wskazującym w punkcie Jelito Grube 1 – LI1 przy zbiegu wewnętrznych krawędzi paznokcia tego palca. W tym miejscu energia z meridianu płuca, z punktu Płuco 7 – LU7 dociera do meridianu jelita grubego. Następnie meridian ten biegnie boczną krawędzią palca wskacującego, między 1 i 2 kością śródręcza, przez nadgarstek, zewnętrzną krawędzią kości promieniowej do kresy łokciowej. Dalej między bicepsem i tricepsem wspina się na ramię by w punkcie Jelito Grube 16 – LI16 rozdzielić się na dwie ścieżki. Jedna z nich biegnie nad łopatką, przez punkt Jelito Cienkie 12 – SI12 do punktu Du mai 14 – Du14 znajdującego się między kręgami C6 i C7. Następnie przechodzi na przednią część szyi do punktu Żołądek 12 – ST12 łącząc się z meridianem żołądka. W tym miejscu wewnętrzna część meridianu Jelita Grubego zakręca w dół podążając przez płuca, przeponę i jelito grube do punktu Żołądek 37 – ST37, który znajduje się na podudziu. Druga część meridianu biegnie od punktu Jelito Grube 16 – LI16 przez ramie do postawy szyi oraz jej boczną część i wspina się na żuchwę. Na twarzy biegnie wzdłuż dolnej szczęki kierując się w stronę brody. Nad brodą, w punkcie Du Mai 24 – DU24 spotyka kanał centralny i podąża wokół ust do góry. Przy kąciku ust w punkcie Żołądek 4 – ST4 spotyka kanał żołądka, następnie okrąża usta nad górną wargą, przecina oś ciała w punkcie Du Mai 26 i kończy się po przeciwnej stronie twarzy, zaraz przy płatku nosa w punkcie Jelito Grube 20 – LI20. Tutaj przekazuje swoją energię do meridianu Żołądka.      

Meridian Płuca – Taiyin ręki. Focks, C (2008). Atlas of Acupuncture (s.99) (red.) München: Elsevier Limited

Typowe objawy zaburzenia działania Jelita Grubego wg. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej:

 1. Zaparcia: Osoby z zaburzeniem działania Jelita Grubego mogą cierpieć na kilkudniowe zaparcia połączone z luźnym stolcem, pieczeniem odbytu, bólem brzucha lub niepełnym wypróżnieniem.
 2. Problemy związane ze stolcem:  Zaburzenia działania Jelita Grubego mogą powodować śluz i krew w stolcu oraz jego nieprzyjemny zapach.
 3. Brak apetytu: Zaburzenie Jelita Grubego może powodować brak apetytu i uczucie pełności. Następstwem tego stanu może być odczuwanie ciągłego zmęczenia.
 4. Uczucie zimna: Z powodu niewłaściwego odżywiania w Jelicie Grubym może zgromadzić się patogeniczna energia zimna. Meridiany przebiegające przez jelito grube ulegają działaniu nagromadzonego zimna, w następstwie czego pacjent może odczuwać wychłodzenie całego ciała lub kończyn.    
 5. Gorączka: Osoby z zaburzeniami działania Jelita Grubego mogą doświadczyć znacznie podwyższonej temperatury ciała. Objaw ten może towarzyszyć zarówno stanom zapalnym jelita grubego jak i chorobom przeziębieniowym spowodowanym przez nagromadzone w organie toksyczne gorąco.
 6. Problemy skórne: Osoby z zaburzeniami pracy Jelita Grubego często posiadają szereg problemów dermatologicznych takich jak trądzik lub sączące się zmiany skórne.
 7. Uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz nadbrzuszu: Zaburzenia działania Jelita Grubego mogą prowadzić do bólu oraz uczucia ucisku w klatce piersiowej i nadbrzuszu oraz uczucia ciężkości w ciele. W takim przypadku jelito grube powiększa swoją objętość i naciska na pozostałe organy wywołując nieprzyjemne odczucia.
 8. Różnego rodzaju bóle występujące na przebiegu meridianu Jelita Grubego: bóle zatok przynosowych,ból zęba, ból żuchwy, ból szyi, ból barku, ból ramienia, ból łokcia, ból nadgarstka, ból palca wskazującego.
 9. Nasilenie się objawów między 5 a 7 rano: Zaostrzenie objawów związanych z zaburzeniami Jelita Grubego występuje między 5 a 7 rano, czyli w maksimum energetycznym Jelita Grubego według TCM.

Jak wzmocnić jelito grube wg. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej?

 1. Unikaj surowego i zimnego jedzenia. Zrezygnuj przede wszystkim z mrożonych owoców, lodów oraz zimnych napojów gazowanych.
 2. Zrezygnuj z przejadania się w czasie kolacji.  Jak głosi stare chińskie przysłowie “Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”
 3. Ogranicz spożycie cukru i słodyczy. Nadmiar cukru może negatywnie wpływać na funkcjonowanie Jelita Grubego, dlatego warto ograniczyć spożycie słodkich produktów.
 4. Włącz do swojej diety ciepłą wodę. Picie ciepłej wody działa rozkurczowo, poprawia krążenie energii i krwi wspomagajac pracę Jelita Grubego.
 5. Spożywaj ciepłe posiłki o regularnych porach. Jedzenie ciepłych potraw o stałych porach pomaga we wzmocnieniu Jelita Grubego.
 6. Spacery i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna wpływa bardzo korzystnie na perystaltykę jelit. Osobom z zaparciami zalecamy akupresurę oraz wykonywanie od 20 do 50 przysiadów lub półprzysiadów każdego dnia.
 7. Ogrzewaj brzuch. Stosuj termofor na brzuch lub pod lędźwie by dostarczyć ciepła, które działa rozkurczowo i pozytywnie wpływa na fukcjonowanie Jelita grubego.

Magdalena Dziewiątkowska, Tomasz Ryś AKUFORMA.PL

Więcej informacji oraz sposobów znajdziesz na naszych kursach stacjonarnych oraz online: