Skip to main content

Wzrastająca popularność medycyny chińskiej na zachodzie


Obecnie coraz większe zainteresowanie budzi filozofia zdrowego i długiego życia, praktykowana od wieków w Chinach. Ludzie zaczynają doceniać wartość dbania o zdrowie na różnych poziomach, zamiast skupiać się jedynie na leczeniu objawowym. Jednym z takich zabiegów, cieszącym się rosnącym zainteresowaniem, jest masaż meridianowy.

Trzy poziomy zdrowia

W tradycyjnej chińskiej medycynie istnieje trzy-poziomowe podejście do dbania o zdrowie, które obejmuje ciało, umysł/duszę oraz energię. Dla osiągnięcia harmonii na tych trzech poziomach warto przyjąć kilka zasad.

Na poziomie ciała ważne jest zdrowe odżywianie. Powinniśmy unikać przetworzonej żywności, nie przejadać się, szczególnie przed snem oraz jeść w spokoju i świadomie. Regularna umiarkowana aktywność fizyczna na powietrzu, trwająca od 30 do 60 minut dziennie, jest kluczowa dla utrzymania kondycji fizycznej. Dodatkowo, warto spędzać czas w naturze, odwiedzając lasy, jeziora, morze czy góry. Odpowiednia ilość snu to kolejny ważny element. Dlatego powinniśmy kłaść się spać przed 22:30 i starać się spać przez 7 do 8 godzin dziennie.

Na poziomie umysłu i duszy ważne jest unikanie negatywnych informacji. Nie powinniśmy karmić się urazami, gniewem czy żalem. Jeśli zauważamy, że nosimy w sobie takie uczucia, warto poszukać skutecznych sposobów na oczyszczenie się z traum oraz negatywnych emocji. Jest to jedna z kluczowych umiejętności do utrzymania zdrowego i spokojnego życia.

Na poziomie energii, czyli medycyny chińskiej, odbywa się łączenie ciała fizycznego, umysłu i duszy. Masaż meridianowy jest prostym i bezpiecznym narzędziem. Pozwala on terapeutom medycyny chińskiej wpływać na problemy ciała fizycznego oraz harmonizować emocje. Dzięki dotykowi terapeuta jest w stanie diagnozować blokady energetyczne i usuwać je za pomocą różnych technik, takich jak masaż, gua sha, akupresura, bańki czy moksa. Uwolniona energia wzmacnia potencjał witalny pacjenta, pozwalając mu na regenerację na każdym poziomie zdrowia.

Masaż meridianowy jako narzędzie terapeutyczne

Masaż meridianowy jest bezpieczniejszy niż akupunktura, terapeutom trudniej jest wykonać niewłaściwy dla pacjenta zabieg. Dzieje się tak dlatego, że terapeuta nie musi niczego redukować lub wzmacniać w organizmie człowieka. jedynym jego zadaniem jest uwolnienie potencjału energetycznego, który został uwięziony przez blokady.  Trzeba jednak pamiętać, że zdolność do regeneracji uzależniona jest od wieku i kondycji psychofizycznej każdego z nas. Dlatego u osób osłabionych i starszych pracujemy delikatniej i wolniej rozkładając proces terapeutyczny na większą ilość spotkań. U osób silnych i zdrowych możemy otworzyć więcej blokad na raz, ponieważ ich organizmy szybciej poradzą sobie z usuwaniem toksyn z ciała.

Zapraszamy do AKUFORMA.PL, gdzie oferujemy kursy stacjonarne i online, na których możesz nauczyć się technik masażu meridianowego i pogłębić swoją wiedzę na temat harmonii dla ciała, umysłu i duszy.

Tomasz Ryś AKUFORMA.PL