Skip to main content

Przebieg meridianu Żołądka  

Główny meridian Żołądka zwany również kanałem YangMing nogi zaczyna się w punkcie ST1 między gałką oka a oczodołem. W tym punkcie otrzymuje energię z meridianu Jelita Grubego YangMing ręki. Energia ta płynie z punktu LI-20 Jelito Grube 20 przez punkt BL-1 Pęcherz Moczowy 1. Z punktu ST1 meridian Żołądka schodzi bocznie wzdłuż nosa i przenika przez dziąsła do punktu DU-26, gdzie spotyka się z meridianem Du Mai. Dalej zakrzywia się wokół ust, aby spotkać się z Meridianem Ren Mai w punkcie Ren-24. Przebiega przez policzek dolny i owija się wokół dolnego kąta żuchwy. Tutaj, w punkcie ST-5 Żołądek 5, kanał zewnętrzny dzieli się na dwie części. Jedna gałąź wznosi się do ucha i  łączy się z punktami GB-3, 4, 5 i 6. Biegnie dalej w górę do punktu ST-8 Żołądek 8, który znajduje się w wyczuwalnym zagłębieniu na granicy mięśnia skroniowego. Stąd przebiega nad czołem do punktu Du24, gdzie ma swój koniec. Druga gałąź zewnętrzna z punktu ST-5 schodzi do przedniej strony szyi i dołu nadobojczykowego. Przemieszcza się do tyłu przez kark do Du-14, gdzie się spotyka pięć pozostałych meridianów Yang. Stąd gałąź wewnętrzna wraca do dołu nadobojczykowego i punktu ST-12 Żołądek 12. Przechodzi przez przeponę i wchodzi do Żołądka. Następnie rozgałęzia się na dwa kanały jeden z nich łączy się ze sparowanym narządem zang, czyli Śledzioną. Drugi łączy się z meridianem Ren Mai w punktach Ren 13, 12, 10 skąd podąża do meridianu głównego i punktu ST-30 Żołądek 30. Kanał zewnętrzny schodzi z dołu nadobojczykowego i punktu ST12 Żołądek 12. Przechodzi pionowo przez sutek i dalej w dół. W punkcie ST19 meridian zbliża się do osi centralnej ciała, by w odległości 2 cunów tzn. 3 palców od środka ciała podążyć w dół do punktu ST30. Żołądek 30 znajduje się w tej linii zaraz nad spojeniem łonowym. Na nodze meridian Żołądka podąża w dół górną zewnętrzną częścią uda oraz podudzia. Przebiega przez frontalną część stawu skokowego i stopy do ostatniego punktu ST45, który znajduje się zaraz przy paznokciu drugiego palca.

Focks, C (2008). Atlas of Acupuncture (s.121-122) (red.) München: Elsevier Limited

Typowe objawy zaburzenia działania Żołądka wg. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej:

 1. Objawy zaostrzają się między 7 a 9 rano: Maksymalne nasilenie objawów zaburzenia energetycznego Żołądka występuję między 7 a 9 rano. Jest to związane z maksymalnym okresem energetycznym według Zegara Narządów Medycyny Chińskiej(zawsze odnosimy się do czasu letniego).
 2. Osłabienie chęci na jedzenie lub nieprzyjemne uczucie głodu: Osłabienie energii Żołądka może prowadzić do mniejszej chęci na jedzenie. Nadmiar Ognia w Żołądku może wywołać odczucie nieprzyjemnego głodu. Żołądek w naszym organizmie odpowiedzialny jest za przyjmowanie i trawienie pokarmów.
 3. Mdłości i wymioty: Osoby z zaburzeniami Żołądka mogą cierpieć na mdłości, wymioty i czkawkę. Objawy te mogą pojawić się, gdy ruch Żołądka jest zaburzony i jego Qi płynie w górę zamiast w dół.
 4. Refluks: zgaga, pieczenie za mostkiem, kwaśne odbijanie, które nasila się podczas leżenia i pochylania. Objawy te mogą pojawić się, gdy energia Żołądka jest zaburzona, przez ogień, zimno lub gdy jest w zastoju.
 5. Rozpieranie w rejonie nadbrzusza: Zaburzenia Żołądka mogą objawiać się wzdęciami i uczuciem rozpierania w okolicy nadbrzusza.
 6. Biegunki i luźne stolce: Nadmiar energii w Żołądku może wywołać nieprawidłową pracę układu trawiennego i przyśpieszyć pasaż jelitowy.
 7. Nieprzyjemny zapach z ust: Osoby z zaburzeniami pracy Żołądka jak i Śledziony dość często mogą cierpieć na nieprzyjemny zapach z ust oraz stolec o intensywnym zapachu.
 8. Czołowe bóle głowy: Czołowe bóle głowy są niekiedy związane z zaburzeniami Żołądka. Mogą pojawiać się np. po posiłku lub niezależnie od przyjmowanego pokarmu.
 9. Ból w okolicy nadbrzusza i nerwowość w godzinach porannych: Osoby z zaburzeniami pracy Żołądka spowodowanymi silnym, przewlekłym stresem, cierpią na ból w okolicy splotu słonecznego oraz drażliwość w porannej porze.
 10. Trudności w utrzymaniu właściwej wagi: Osłabiony Żołądek często powoduje trudności z przybraniem na wadze oraz wychudzenie. Ogień w Żołądku może spowodować tzw. wilczy apetyt. W jego następstwie nadmierna ilość spożywanych pokarmów przyczyni się do powstania nadwagi.
 11. Suchość lub nadmiar śliny w ustach: Osoby z niedoborem Yin Żołądka mogą odczuwać suchość w ustach połączoną z brakiem śliny i wysuszonymi, popękanymi wargami. Nadmiar śliny w ustach, ślinienie się w nocy może być objawem zastoju i nadmiaru wilgoci W żołądku.
 12. Bóle na przebiegu meridianu Żołądka: Bóle 2 i 3 palca stopy; frontalne bóle śródstopia, stawu skokowego, kolana, biodra; bóle podbrzusza i nadbrzusza; bóle piersi, szyi i twarzy, bóle zatokowe.

Jak wzmocnić Żołądek wg. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej ?

 1. Zadbaj o swoje emocje. Uporaj się z nadmiarem myślenia i zamartwiania się. Zaburzenia Żołądka na poziomie mentalnym są zwykle spowodowane emocjami, wydarzeniami lub relacjami, których nie jesteśmy w stanie ”przetrawić”.  Metody, które warto rozważyć to: EFT, BSFF, TAT, TFT, EMDR.
 2. Unikaj produktów, które Ci szkodzą: obserwuj reakcje swojego ciała na pożywienie, które mu serwujesz. Jeżeli zauważysz, że dany pokarm zaostrza twoje objawy zrezygnuj z niego na dłuższy czas. Produkty, które zwykle negatywnie wpływają na żołądek to: kawa, papierosy, ciężko strawne posiłki, fastfoody, słodycze, zimne i gazowane napoje.
 3. Zachowaj umiaru w jedzeniu i piciu: Nadmierne objadanie się może spowodować zastój pożywienia w Żołądku. Ogranicz wielkość posiłków oraz ich ilość w ciągu dnia. Żołądek jako narząd Zang lubi być pusty. Warto oddać kolację Wrogowi, tak by w nocy organizm mógł się zregenerować zamiast trawić pokarm.
 4. Unikaj zimnego i surowego pożywienia. Zrezygnuj z produktów takich jak: lody, zimne i gazowane napoje. Takie pożywienie osłabia ogień trawienny i energię Żołądka.
 5. Wprowadź do swojej codziennej diety zupy: Jedzenie ciepłych posiłków o stałych porach ma bardzo dobroczynny wpływ na cały nasz organizm, więc warto wprowadzić do swojej diety na przykład tzw. “zupy mocy”.
 6. Zgodnie z teorią pięciu elementów wszystkie produkty koloru żółtego i pomarańczowego wzmacniają element Ziemi: ziemniaki, bataty, dynia, marchew, pomarańcza, brzoskwinia, czereśnie, figi, owies, sezam, orzechy włoskie, miód, żółtko jajka…
 7. Postaraj się codziennie wybrać na spacer: Jeśli po posiłku odczuwasz senność to spacer będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem ponieważ Drzewo, czyli ruch kontroluje Ziemię to znaczy przemianę materii.

Wzmacnianie Żołądka w AKUFORMA.PL

Na naszym kursie stacjonarnym pt.: ”Element Ziemi” dowiesz się jak wzmocnić ten organ poprzez masaż meridianowy, masaż gua sha, akupunkturę, akupresurę, zabiegi moksy oraz stawianie baniek. Stosujemy sprawdzone metody, które są praktykowane od setek lat. Dzięki temu pacjenci szybko zdrowieją a my możemy się cieszyć z pozytywnych rezultatów naszego działania. Jeżeli interesuje Cię praca z ciałem energetycznym człowieka, medycyna naturalna, bądź tradycyjna medycyna chińska to ten kurs został stworzony właśnie dla Ciebie.

Tomasz Ryś, Magdalena Dziewiątkowska,  AKUFORMA.PL